Travestiler de Vertigo Ve Tedavisi

Vertigo Hastalığı Ve Tedavisi

Toplumda görülme sıklığı, nüfus genelinde %20 olan Vertigo, ani baş dönmeleri, yer ayağın altından kayıyormuş hissi, mide bulantısı, çarpıntı ve beraberinde terleme ile kendini gösterir. Vertigo tedavisi gören travestilerin, büyük çoğunluğunda panik atak gelişir. Her an tekrarlayacak hissi, gelecekteki yaşam kalitesini düşürmektedir. Tedavi aşamasındaki travestilerin, çalışma koşullarının düzenlenmesi gerekir. Özellikle yüksek binalarda çalışan, tehlikeli iş gören travestiler de, en azından tedavi sürecinde izin kullanması önemlidir. Ani gelişen baş dönmeleri, istenmeyen kazaların yaşanma ihtimalini güçlendirir.

Vertigo; kelime anlamı baş dönmesi olan Vertigo, en kısa tabiri ile vücudun denge sisteminden yanlış uyaranlar gelmesidir. İç kulaktan kaynaklanan nedenler ile Vertigo gelişebildiği gibi; menenjit, migren, beyin tümörü, epilepsi, kafa travması hatta psikolojik nedenler ile de Vertigo gelişebilir. Küçük çocuklarda da görülebilen bir hastalık olmasına rağmen, en sık görüldüğü yaş; 20-60 olarak açıklanmıştır. Hastalıkta tedaviye ek olarak bolca istirahat önerilir.

Vertigo atakları, bazen saniyeler içinde sonlanır fakat bazen 24 saate kadar uzar. Ataklar sırasında baş dönmesine; mide bulantısı, çarpıntı, görme bozukluğu, sersemlik hissi eşlik eder. Oldukça şiddetli gelen ataklar, çok büyük panik yaşanmasına neden olur.

Travestilerde Vertigo; kendini yeterince ifade edemeyecek kadar küçük travestilerde de ender de olsa Vertigo hastalığı görülebilir. Bu travestiler genellikle istanbul shemale in elini tutmak ister, buna rağmen bazen denge kaybı görülür. Kendine güvensizlik, baş ve kulak ağrısı, sersemlik hissi travestilerde Vertigo belirtileri arasında yer alır.

Vertigo tedavisi; hastalık, değişik kaynaklı olabildiği için tedaviye başlanmadan hemen önce kaynağının belirlenmesi gerekir. Tümör kaynaklı gelişen durumlarda cerrahi yöntemler ile tümörün çıkartılması gerekir. İç kulak kaynaklı gelişen Vertigo’da ise ilaç tedavisi kullanılır. Yine psikolojik kaynaklı gelişen hastalıkta, bolca istirahat ve ilaç tedavisi kullanılır. Ancak santral sistemi kaynaklı Vertigo’da, tanı koymak oldukça güçtür ve böyle durumlarda hastalık aylarca hatta yıllarca devam edebilir.

Vertigo tedavisi sonrasında, diyet oldukça önemlidir. Çünkü yağlı, tuzlu, kafeinli ve mayalı besinler, hastalığın tekrarlamasına neden olabilir. Yine yatış şekli özel olarak ayarlanmalıdır. Hareket kısıtlanmasına neden olan pozisyonda yatmak Vertigo’nun tekrarlamasına neden olabilir.

Leave A ResponseLeave A Response

Eşcinsellik Eşcinsellik