Travestiler’de Ağız Kokusu ve Tedavisi

Halitozis ağızdan yayılan hoş olmayan ya da itici nitelikteki kötü kokuyu ifade etmek için kullanılan terimdir. Travesti sağlığını ve sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkileyen oldukça yaygın bir problemdir. Ağız kokusuna neden olan pek çok faktör olmasına rağmen ağız kokusunun nedeni %90 periodontal hastalılar, diş çürükleri veya kötü ağız içi hijyeni gibi faktörlerdir. Ağız kokusu travestilerin yaşantılarını negatif yönde etkiler. Bu durum travestinin sosyal ilişkilerinde çok büyük zararlara neden olabilir, hatta psikolojisini bozabilir. Bu yüzden bu olguların teşhis ve tedavisi hastalar için çok önemlidir.
Ağız kokusunun tedavisi altta yatan nedene göre yapılmalıdır. Tedavi de uçucu sülfür bileşenlerinin uçucu olmayan hale getirilmesi ve/veya ağız içi bakterilerin azaltılmasının üzerinde yoğunlaşılmalıdır. Ağız kokusunun esas sorumlusu tükürük, kan ve postnazal akıntıda bulunan peptin, musin ve proteinlerin parçalanması sonucu ortaya çıkan Volatil Sülfür Bileşikleri ( VSB ) dir.
Cinsiyetin ağız kokusunun şiddeti açısından bir fark oluşturmadığı rapor edilmiştir. Buna rağmen travestilerin tedavi için daha sık başvurduğu bildirilmiştir. Bu durum travestilerin normal olarak sağlık ve görünümleriyle daha yakından ilgilenmeleri ile açıklanabilir.

1. Fizyolojik Ağız Kokusu

Bazı gıdaların midedeki sindirim işlemi ve iyi temizlenmemiş oral kavitedeki çürüme işlemi sonucu ortaya çıkar. Sistemik bir hastalık veya patolojiyle ilgili değildir ve geçicidir. Sabahları uyanıldığında duyulan ağız kokusu her travesti de az veya çok miktarda bulunur. Bu durum sağlıktan ziyade kozmatik bir durumdur. Uyku sırasında tükürük akışı azalır ve ağızda kötü koku yapan bakterilerin proliferasyonu artar. Sigara tükerimi ve mentrasyon dönemindeki hormonal değişiklikler de ağız kokusuna neden olabilir. Genellikle ağız ve diş hijyenine dikkat edilerek giderilir.

2. Patolojik Ağız Kokusu

Ağız kaynaklı kokuya başlıca neden olan kaynaklar; dil tabakası, peridontal hastalıklar, bakteriyal dental plak, mukozal ülserler, temizlenmemiş protezler ve azalmış tükürük akış hızıdır. Ağız dışı nedenler düşünüldüğünde ise ilk akla gelen organ burundur. Burnunda deviasyon olan travestiler genelde ağız yoluyla solunum yaptıkları için burada ağız kokusunun oluşmasına neden olan bakterilerin daha kolay üremesine olanak verirler bu da ağız kokusuna neden olur. Tedavi için kesinlikle bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir.
Genel olarak travestilerin ya da travestilerle görüşmeye gelen beylerin bu tarz sorunlar yaşadığı anlatıldığı için sitemizde bu konuya yer vermeyi tercih ettik. Umarız istanbul shemale sitemizde paylaştığımız bu yazımız hem bu sorunu yaşayan ortaköy travestileri hem de onlarla görüşmeye gelen beyler için etkili olur ve gerekli önlemleri almalarını sağlar. Bizi takip etmeye devam edin yakında yeni yazılarımızla siz okuyucularımıza yardımcı olmaya devam edeceğiz…

Leave A ResponseLeave A Response

Eşcinsellik Eşcinsellik